Glomerülonefrit

Glomerülonefrit nasıl bir hastalıktır ?

Böbrekte süzme işlemini gerçekleştiren dokuya glomerül nedir. Bir filtre gibi çalışır. Vücuttan atılması gereken maddeler buradan süzülerek idrar geçer. Bu yapının hastalanması neticesinde atılması gereken maddeler atılmaz, atılmaması gereken maddeler idrar geçer.

Glomerülonefritlerin belirtileri nelerdir?

Belirtiler, hangi tipte bir glomerül hastalığının olduğuna ve nedenine göre değişir. Bazı hastaların hiç şikayeti olmaz, tesadüfen bir idrar tetkiki yapıldığında ortaya çıkar.

Şikayeti olan hastalarda ise şunlar görülebilir:

İdrarın kanlı gelmesi, idrarın kırmızı veya çay renginde olması

Ellerde, ayaklarda, yüzde, göz kapaklarında şişlik

Nefes darlığı, tansiyon yüksekliği

Halsizlik

İdrar miktarında azalma

Glomerülonefrit için hangi tetkikler yapılır?

Öncelikle idrar tetkiki yapılır. İdrarda protein kaçağı saptanır. Ayrıca idrarda kan hücreleri (eritrosit) görülür. Kan tetkiki olarak öncelikle üre ve kreatinin tetkiki yapılır. Eğer kreatinin düzeyi yükseldiyse bu böbreğin süzme işlemini yeterince yapamadığını ve böbrek yetmezliği oluştuğunu gösterir. Ayrıca glomerülonefritin nedenine bağlı olarak çok çeşitli ve derin incelemeler yapılır.

Böbrek biyopsisi nedir?

Glomerülonefritlerin çoğunda böbrekten iğne ile küçük bir parça alınır. Hastanın bel bölgesinden ultrason ile kontrol edilerek böbreğe bir iğne ile girilir. Küçük bir parça böbrek dokusu alınır. Patoloji bölümünde mikroskop altında incelenir.

Glomerülonefritlere bazı örnekler

Minimal lezyon hastalığı: daha çok çocuklarda görülür. Ayaklarda, yüzde, hatta tüm vücutta yaygın şişlikler olur. İdrarda çok miktarda protein kaçağı vardır.

Boğaz enfeksiyonu sonrası akut nefrit: farenjit gibi mikrobik bir boğaz enfeksiyonundan 1 hafta – 10 gün kadar sonra idrarda azalma, idrarın çay rengi gibi gelmesi, tansiyon yüksekliği ve göz kapaklarında şişlik gibi belirtilerle ortaya çıkar.

Membranöz glomerülonefrit: erişkinlerde sık görülür. İdrarda aşırı miktarda protein kaçağı sonucu gelişir. Vücutta şişlik ve tansiyon yüksekliği olur. Bazı hastalarda böbrek yetmezliği ve damar tıkanıklığı eşlik edebilir.

İmmunglobulin A nefropatisi: en sık görülen glomerülonefritlerden birisidir. Tansiyon yüksekliği, kanlı idrar yapma, idrarda protein kaçağı ve bazen böbrek yetmezliği ile kendini gösterir. Sinsice seyredebilir. Özellikle tansiyon yüksekliği tespit edilen hastalarda bir idrar tetkikinin yapılması ihmal edilmemelidir.