Kronik Böbrek Yetmezliği

Kronik böbrek yetmezliği nedir ?

Böbreklerin aylar, yıllar gibi uzun bir sürede işlevlerinin bozulması ile ortaya çıkan böbrek yetmezliğine kronik böbrek yetmezliği denir. Kronik böbrek yetmezliği geriye dönüşümlü değildir.

Kronik böbrek yetmezliğinin nedenleri nelerdir ?

Kronik böbrek yetmezliğinin en sık karşılaşılan nedenleri, Diyabet (şeker hastalığı), Hipertansiyon (Tansiyon yüksekliği), nefritler ve böbrek iltihaplarıdır. Bunun dışında böbreklerde çok sayıda kistlerin olduğu kistik böbrek hastalıkları, böbrek ve idrar yollarında taşa bağlı tıkanıklık ve iltihaplar, bazı ilaçlar, aşırı kilo, ailesel böbrek hastalıkları, idrar yollarında darlık ve böbreğe idrar kaçağı kronik böbrek yetmezliği yapan diğer hastalıklardır.

Kronik böbrek yetmezliğinin belirtileri nelerdir ?

Halsizlik, iştahsızlık, bulantı, kusma ve kaşıntı

Göz kapaklarımızda, ayaklarımızda ve bacaklarımızda şişlikler

Tansiyon yüksekliği

Nefes darlığı, çabuk yorulma

Kansızlık

Kemik yapımında bozulma, kemik erimesi ve kolay kırılmalar

Böbrek hastalığı için risk altında olan kişiler kimlerdir?

  • Fazla kilolu olanlar,
  • Yüksek tansiyonu olanlar,
  • Diyabetikler (şeker hastaları)
  • Ailesinde böbrek hastalığı olanlar.
  • Yaşlılar
  • Damar sertliğine (Ateroskleroz) bağlı kalb hastalığı olan kişiler
  • Bilinçsiz bir şekilde ilaç, bitkisel ürün ve besin takviyesi kullanan kişiler

Kronik böbrek yetmezliğinin erken teşhisi mümkün mü?

Kronik böbrek hastalıkları çoğunlukla çok sinsi bir şekilde seyrettiği için birçok hastada hem tanının konmasında, hem de tedavide geç kalınmaktadır. Kan basıncının düzenli olarak ölçülmesi ve idrar tahlili yapılması gibi basit tetkiklerle kronik böbrek hastalığı erken dönemlerde teşhis edilebilir. Erken evrelerde tanı konulması ile hem kronik böbrek hastalığına özgün genel önlemler, hem de altta yatan ya da eşlik eden hastalıklara yönelik tedavi yaklaşımlarıyla, hastalığın ileri evrelere doğru seyri yavaşlatılabilir.

Kronik böbrek yetmezliğinin evreleri var mıdır?

Evet. Böbreklerin iş görme yüzdesine göre böbrek yetmezliğinin evresi tespit edilir. Buna göre 1’den 5’e kadar giden 5 evre vardır. Böbrek iş görme yüzdesinin % 15’in altına inmesine Evre 5 kronik böbrek hastalığı denir.

Kronik böbrek yetmezliği nasıl tedavi edilir?

Yukarıda da söylediğimiz gibi kronik böbrek yetmezliği hafiften ağıra doğru 5 evreye yayılır. İlk 4 evrede ilaç ve destek tedavisi yapılır. Bu kapsamda, tansiyon yüksekliğinin tedavisi, varsa şeker hastalığının tedavisi, idrarla protein kaybının azaltılması, vücutta şişlikler varsa ödem çözücü tedavi, kansızlıkla mücadele, kemikler için kalsiyum ve fosfor bozukluklarının düzeltilmesi ve vücutta asid fazlalığının tedavisi gibi yaklaşımlar yer almaktadır. 5. evrede tedavi yaklaşımı değişecektir.

 

Evre 5 kronik böbrek yetmezliği ne demektir?

Böbreklerin çalışma yüzdesinin % 15’in altına inmesine Evre 5 kronik böbrek yetmezliği denir.

İleri evre (Evre 5) böbrek yetmezliği nasıl tedavi edilir ?

İleri evre (son evre, evre 5) kronik böbrek yetmezliğinde böbreklerin çalışma yüzdesi % 15’in altına inmiştir. Bu, artık böbreklerin vücudun ihtiyacını karşılayamadığı anlamına gelmektedir. Bu nedenle böbreklerin işini üstlenecek yöntemlere ihtiyaç vardır. Bunun için 2 yöntem vardır: Diyaliz tedavisi ve Böbrek nakli.